"52 ideed" alustab vaimude ringmänguga vanalinnas

Sihtasutus valis eelmise aasta lõpus toimunud ideekonkursi "52 ideed ja üllatust“ esimeseks ettevõtmiseks Jüri Reinbergi täna algava animatsioonidesarja "Vaimude ringmäng". Kultuuripealinna alguseni jääb 52 nädalat.

7. jaanuari õhtuks paigaldatakse Tallinna vanalinna videoprojektorid, mis näitavad majade seintele animeeritud kummituslugusid.

"3D-graafikas tegelased jutustavad maja ustel, akendel või kuju tagant ilmudes oma loo ning viitavad seejärel järgmisele paigale, järgmisele projektsioonile," kirjeldas oma sündmust, projekti "52 nädalat veel" Jüri Reinberg.

Ringmäng algab õhtul kell 19 Von Krahli teatri (Rataskaevu 10) eest ja lõppeb Loewenschede tornis (Kooli 7). Videoringkäik kestab pimedal ajal vähemalt selle nädala lõpuni.

Avasündmusega samaaegselt avaneb kõigi 52 projekti järk-järguliseks tutvustamiseks, ühtlasi ka kõikideks ettepanekuteks, kommentaarideks ning osalejate videote ja fotode jaoks loodud 52 idee veebileht.

Igal nädalal tutvustab kultuuripealinna sündmustesarja ametlik meediapartner ETV uusi ettevõtmisi "Terevisioonis", et nendest saaksid osa kõik eestimaalased.

2009. aasta lõpus toimunud SA Tallinn 2011 ideekonkursile "52 ideed ja üllatust" laekus ühtekokku 187 stipendiumitaotlust, millest jäi sõelale sadakond projekti.

Neid on varuks juhuks, kui mõne sündmuse korraldaja peaks aasta jooksul ettevõtmisest loobuma. Lisaks saatis paarkümmend inimest oma mõtted e-posti teel, ent polnud huvitatud ise idee ellu viimisest.

Aktiivne arutelu Tallinna tänavapildi elavdamise üle käis ka konkursi Facebooki kampaanialehel. "Võib julgelt öelda, et konkurss õnnestus – tekkis elav kodanikualgatus oma kodulinna kultuursemaks ja eriilmelisemaks muutmise nimel," ütles sihtasutusepoolne projekti eestvedaja Kaarel Kuurmaa.

Praegu on paigas aasta esimese kolme kuu programm, ettevõtmised viiakse ellu erinevates linnaosades. Oma järge ootavad leivategu Raeapteegis, Tallinna ja kultuuripealinnade teemaline mälumäng Kultuurikilb 2010, eriefektidega täidetud kunstikabiin ja tervisekäitumist õpetav sotsiaalteater.

Tulemas on ka omavalitsusjuhtidele kingitavate nõelapatjade meisterdamine, eesti kirjandusklassika lavastamine vene keeles, lugemisaastale pühendatud avalikud lugemistunnid bussipeatustest ja väga palju muud.

Euroopa kultuuripealinna aastani Tallinn 2011 on jäänud 52 nädalat.