Arvo Pärdi "Aadama itku" maailmaesitlust jälgib tuhat silmapaari

"Väike hingevärin on ikka sees," ütles helilooja Arvo Pärt Hagia Irene kirik-muuseumis toimunud viimastes proovides Eesti ajakirjanikele.

Oma uue heliteose tagamaid kirjeldades avaldas helilooja lootust, et ehk aitab kahe religiooni, islami ja kristluse ühise esiisa Aadama kannatuste sel kujul tajumine meil tulevikus teineteist vaatamata kultuurilistele erinevustele paremini mõista.

"Aadama itku" esmaettekandele Hagia Irene (e.k ’Püha rahu’) kirikus müüdi ühtekokku 1000 piletit, neist 180 Eestis. Pääsmed müüdi välja kõigest paari nädalaga, mis on kontserdist teinud Euroopa kultuuripealinna Istanbuli aasta oodatuima ja ühtlasi olulisima kultuurisündmuse.

"Meile on suureks auks esitleda oma tänavusel muusikafestivalil 21. sajandi suurima helilooja uut heliteost," sõnas Istanbuli rahvusvahelise muusikafestivali juht Yeşim Gürer Oymak.

Ühtlasi tänas ta Tallinn 2011, Vox Clamantist, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja dirigent Tõnu Kaljustet, kelle panus tegi 38ndat korda toimuva festivali erakordseks.

"Oleme sellise koostöö üle väga uhked," lisas ta. Kontserdi eel antakse heliloojale üle elutööpreemia.

Festivali meediajuhi Üstüngel İnançi kinnitusel tunneb lisaks Türgi ja Eesti ajakirjandusele kontserdi vastu elavat huvi ka rahvusvaheline meedia ja kultuuriavalikkus. Topkapi sultanipalee pargis asuva Hagia Irene tänaõhtuse kontserdi turvanõudeid on karmistatud, sest kontserdil viibivad nii Eesti kui ka Türgi presidendid, mõlemad kultuuriministrid ning Istanbuli ja Tallinna linnapead.

7. juuni õhtul kell 20 algav Arvo Pärdi kontsert on ühtlasi kahe kultuuripealinna, Istanbuli ja Tallinna tänavuse koostöösarja „ISTLLbul“ kõrghetki ning tähistab mõtteliselt ka Tallinn 2011 programmi algust.

Eesti televaataja näeb "Aadama itku" kontsertsalvestust Eesti Televisioonis sel sügisel, mil tähistatakse Arvo Pärdi 75. sünnipäeva.