Kultuuriaasta 2010 Tallinnas

Ka 2010. aastal toimub Euroopa kultuuripealinnas Tallinnas nimekaid muusika-, teatri-, kirjandus- ja filmisündmusi, lisaks algab linnakodanikele mõeldud iganädalane ettevõtmine "52 üllatust ja ideed". Et SA Tallinn 2011 kureeritav kultuurikava täieneb iga nädalaga, siis tasub kultuurisõbral see lehekülg mällu talletada ja aeg-ajalt siia kiigata.

52 üllatust ja ideed

2010. aastal igal nädalal toimub üks väike, aga meeldejääv kultuurisündmus. Iga idee teostamiseks annab SA Tallinn 2011 10 000 krooni suuruse stipendiumi. Lisateavet saad "52 üllatuse ja idee" kodulehelt.

Jaanuar

Iluuisutamise Euroopa meistrivõistlused / 18.-24. jaanuar

DocPoint Tallinn 2010 / 29.-31. jaanuar

DocPoint on esimene Soome filmifestival, mis pühendatud ainult dokumentaalfilmidele. Rahvusvaheline kava sisaldab nii uusi rajusid dokke kui ka tunnustatud klassikat. 2010. aastal jõuab DocPoint esimest korda Tallinna ning nüüd saab siin kolme päeva jooksul nautida väga head programmi, mille on koostanud oma ala tõelised asjatundjad. Lisainfot saad DocPoint'i kodulehelt.

Veebruar

Simpel Session / 5.-7. veebruar

Simpel Session on nimi, mida ekstreemspordimaailmas teavad kõik. Juba kümnendat aastat toimub Eestis Euroopa suurim ekstreemspordisündmus, mida interneti vahendusel jälgivad sajad tuhanded kui mitte miljonid huvilised. Tallinna koguneb üle 180 rulameistri ja BMX-võluri ning tuhanded noored, kes nende trikkidele kaasa elavad.

Muusikafestival "Täiuslik Vaikus" / 18.-21. veebruar

Kammerliku atmosfääriga kõrgetasemeline klassikalise nüüdismuusika festival, millel on esindatud nii rahvusvahelised kui ka kodumaised suurnimed. Vaata lisa Eesti Filharmoonia kodulehelt.

Märts

Eesti Muusika Päevad / 22.-27. märts

Eesti heliloojate looming on pälvinud maailmas rohket heakskiitu. Aastast 1979 korraldatud Eesti Muusika Päevad tutvustavad seda nii omadele kui ka Eesti külalistele. Vaata lisa heliloojate liidu kodulehelt.

Tallinn Music Week / 25.-27. märts

Eesti popmuusikamaastik on väike aga pulbitsev. Tallinn Music Week toob kõik olulised tegijad Tallinna kokku ning kutsub kohale muusikaprodutsendid ja mänedžerid tervest maailmast, et teadmised siinsest muusikaelust ei jääks vaid meie endi teada. Paljudele Eesti bändidele võib see olla start suurde muusikamaailma. Paari tiheda päeva ja öö jooksul, linna parimates live-klubides, teatrites ja baarides toimuval showcase-festivalil saavad kohalikud muusikafännid ja rahvusvahelised professionaalid põhjaliku ülevaate Eesti poppmuusika hetkeseisust.

MIM goes sustainable

Kas selline konventsionaalne ja priiskav kultuurikatapult nagu klassikaline teater suudab ja tahab meie ajaga kaasas käia? Teater on eelkõige energia kogum – kahjuks jätkuvalt täis arutut raiskamist ja läbi mõtlemata lahendusi. Taavet Jansen ja MIMproject alustavad võitlust raiskamisdinosaurusega ja toovad kaheaastase uurimustöö ja vahekatsetuste järel välja lavastuse, kus koos publikuga muundatakse füüsilist energiat vaimseks, viies sealjuures fossiilsete ressursside kulu miinimumini. Arendustegevust kajastatakse MIMi blogis.

Aprill

Jazzkaar

Baltimaade suurim ja rahvusvaheliselt tuntuim jazzisündmus, kus maailma eliitklassi jazzmuusikuid ootab alati soe ja tänulik publik.

Jaapani Animatsiooni Filmifestival / 2. – 11. aprill

Juba neljandat korda toimuv Jaapani animatsiooni armastajatele, kõrge kinokunsti hindajatele, aga ka lihtsalt kõigile filmisõpradele pühendatud festival tõstab 2010. aastal fookusesse uued teosed, mis on kinolinale jõudnud alles hiljuti. Lisaks ühe Jaapani animatsiooniklassiku loomingule pühendatud eriprogramm, otaku subkultuuri tutvustav sessioon ja Japan Media Arts 2009 festivali laureaadid. Seansid toimuvad Tallinnas väärtfilmikeskuses Artis ja Tartus kinos Cinamon.

Mai

Tallinna Kirjandusfestival / 6.-9. mai

Suurim Eestis toimuv kirjandusfestival Tallinna vanalinnas

Improtest festival / 21.-22.mai

Improvisatsioonilise muusika kontserdisarjast sündiv rahvusvaheline festival. 2010. aastal toimub see esimest korda ning jätkub loomulikult 2011. aastal. Festival tutvustab olulisemaid rahvusvahelisi improvisatsioonilise muusika tegijaid.

Juuni

Tallinn Treff Teatrifestival

Lastele ja noortele mõeldud mitmepäevane teatrifestival; üritused toimuvad nii linnas kui ka mere ääres

Tallinna vanalinna päevad

Traditsioone austav staažikas festival

Arvo Pärdi uudisteose ettekanne Istanbulis

Oluline muusikasündmus ka maailma muusikaelus. 2010. aastal on Istanbul Euroopa kultuuripealinn

Nargen festival

Naissaar ehk Nargen on saar mõne meremiili kaugusel Tallinnast. Seal ei ela suurt kedagi. Üle maailma tuntud koorijuhi ja dirigendi Tõnu Kaljuste juhtimisel on utoopiline teoks saanud – saare Lõunakülas on Euroopa üks eksootilisemaid kontserdimaju, Omari küün. Kaljuste loodud Nargen Festival, mis algas Naissaarelt ja on üle Eesti laienedes arenenud meie muusikakultuuri peasündmuseks, on saamas oma ala olulisimaks kogu Läänemere piirkonnas. Festivali põhimõte on, et kõikidesse etenduspaikadesse saaks meritsi. Ja saab ka.

Manka Boutique Pop Festival

Peosari Manka Boutique algas 2002. aastal eesmärgiga tutvustada noorte venekeelsete alternatiivmuusikute loomingut laiale auditooriumile. 2006. aastal lisandus igal aastal peetav festival, mis on toimunud linna südames asuval suveterrassil (Viru väljak 4/6). 2011. aastal jätkab Manka Boutique kahepäevase festivaliga. Kui avapäeval ollakse endiselt kesklinnas, siis teine päev peetakse mere ääres.Esimest korda toimub selline festval 2010. aastal.

Maailmaküla / 17.-.23.juuni

Maailmaküla tutvustab eri kultuuride muusikat. Kokku tulevad professionaalsed muusikud maailma eri paigust, kelle loomingus on äratuntaval kohal traditsioonid ja juured. Kogupereüritusele annavad tooni erinevad atraktsioonid alates rahvusköökidest kuni lastealani.

Juuli

Tallinna Merepäevad / 16.-18. juuli

Tallinn asub küll mere ääres, aga tallinlane elaks justkui seljaga mere poole. Paradoks. Küllap on põhjuseks seegi, et nõukogude okupatsiooni ajal oli mereäär kinnine tsoon, kuhu naljalt ei pääsenud. Kultuuripealinna ja Tallinna Merepäevade soov on seda paradoksi lahendada ja tallinlase pilk taas mere poole suunata. Teadvustada, et oleme merelinn ja uurida, kuidas meri meie identiteeti mõjutab.

August

Augusti TantsuFestival

Kohale saabuvad Euroopa ja Eesti moodsa koreograafia tipud. Seda kuraatorfestivali iseloomustab žanriline avatus: aastate jooksul on siin üles astunud nii Thomas Hauert, Jo Strømgren, Xavier Le Roy kui ka Pjotr Mamonov. Festival areneb aasta aastalt linnaruumi. Lisateavet vaata festivali kodulehelt.

Birgitta Festival / 12.-21. august

Üle poole aastatuhande seisab Tallinna lahe kaldal Pirita klooster – põhjamaa gootika pärl. Pärast 16. sajandi sõdu ja tulekahjusid on kloostrist alles jäänud imposantsed varemed. 2005. aastal sündisid need uuele elule. Nüüd toimub mere ääres ajaloolises õhustikus Põhjamaade üks omanäolisemaid muusikasündmusi – Birgitta Festival. Festivali põhiidee on koondada uut ja hinnalist kogu maailma muusikateatrist: balleti- ja ooperilavastusi, lavastatud oratooriume ja muid suurvorme.

September

Plektrum festival

Plektrum uurib ja mõtestab inimese, kaasaegse tehnoloogia, hariduse, ja kultuuri kokkupuutepunkte. Kontsertide ja pidude, VJ-de ja DJ-de, perfomance’ite, õpitubade ja loengutega. Varem on keskendutud virtuaalse ja tehiselu teemadele. Nüüd astub festival sammu edasi. 2011. aastal küsib festival: "Mis on elu?". Lihtne, aga see kõige tähtsam küsimus. Milline on elu 21. sajandil? Põhiteemaks kujuneb bioeetika ja selle käsitlemine kunstis. Kas kõike, mida saab, ka tohib? Kas teaduses on ruumi eetikale? Kas avastamisrõõm põhjendab ja õigustab kõik?

Tallinna Maraton

Eesti suurim rahvaspordisündmus SEB Tallinna Sügisjooks teeb pöördelise sammu – koostöös Tallinn 2011ga toimub esmakordselt Tallinna Maraton, mis pürgib juba lähiaastatel ka rahvusvahelisse maratonikalendrisse. Lisaks maratonile on kavas kõik senised distantsid: Haribo lastejooks, 10 km jooks ja 21,1 km jooks. Nagu ikka, innustavad jooksjaid Tallinn 2011 live-kilomeetripostid ja lapsi rõõmustab kultuuripealinna lasteallee. Osalejad saavad tulla jalgrattaga, sest jalgrattad saab jätta turvalisse kultuuripealinna rattaparklasse. Lisainfot saab maratoni kodulehelt.

Oktoober

Teatrifestival „Kuldne Mask Eestis“

Festival „Kuldne mask“ on kõige tähtsam ülevenemaaline teatrifestival, mis tutvustab etendusi, mis on esitatud riiklikule „Kuldse maski“ preemiale. Festival viiakse läbi Vene Föderatsiooni Kultuuriministeeriumi ja Moskva Linnavalitsuse toetusel.
„Kuldne mask“ on Venemaa rahvuslik teatripreemia, mille algatas 1994. aastal Venemaa Teatriliit ning millega autasustatakse etendusi erinevatest teatrikunsti žanritest (draama, ooper, ballett, operett, muusikal, kaasaegne tants ja nukuetendus). Nende aastate jooksul on „Kuldsest maskist“ saanud kõige autoriteetsem ja mõjukam auhind teatrikunsti valdkonnas. Üle maailma peetakse festivali „Kuldne mask“ kõige suurejoonelisemaks teatrifestivaliks Venemaal ning igal aastal külastab seda üha enam külalisi välismaalt. Kõikidel etendustel on eestikeelne sünkroontõlge.

Von Krahli Akadeemia "Sünd, Surm, Seksusaalsus"

Järjekordne Von Krahli Akadeemia pakub peatäit küsimusi ja vastuseid elust ja inimeseksolemisest. Uskudes, et teadus, filosoofia ning kunst on eelkõige selle jaoks, et elamist elamisväärsemaks ja kergemaks muuta, võtab seekordne Von Krahli Akadeemia koostöös Eesti Akadeemilise Seksuoloogide Seltsiga luubi alla inimese seksuaalsuse aastal 2010 ning avab ja analüüsib seda nii teaduse, argipäeva kui ka poeetilise tasandi muutujana.
2010. aasta oktoobris toimub Tallinnas Põhjamaade Kliinilise Seksuoloogia Assostisatsiooni aastakonverents, mille teemaks on ”Sünd, Surm, Seksuaalsus”. Soovist seltsi akadeemilist paneeli täiendada asjatundliku avaliku auditooriumiga, on EASS ja Von Krahli Akadeemia leidnud teineteises olulise koostööpartneri. Seekordne seksuoloogide aastakonverents astub välja konventsionaalsusest ning avab oma loengu-ja aruteluatmosfääri kõigile neile, kellel on huvi kuulata ja oskust kaasa mõelda. Seksuaalsust ja selle resonantsi destilleeritakse rahvusvaheliste tippteadlaste ja lektorite avalikel loengutel; kunstnikud, filmi- ja teatritegijad peavad dispuuti spetsialistidega, kartmata küsimata jätta ainsatki rumalat küsimust. Diskussioonid jätkuvad, eelläbirääkimised lektoritega käivad, avalikku sektorisse suunatud üritusi valmistatakse ette.
Sündmustega hoiame kursis Von Krahli Teatri kodulehel.

November

14. Pimedate Ööde Filmifestival

Baltimaade suurim rahvusvaheline filmifestival, mis tutvuastab maailma kino paremikku. Lisateavet saad PÖFFi kodulehelt.

Detsember

Euroopa filmiakadeemia auhinnagala / 3.-5. detsember

Tõenäoliselt Eesti filmiajaloo suurim sündmus, mis toob Tallinna kogu Euroopa filmieliidi

Kultuuripealinna avatseremoonia / 31. detsember

Kogu linna haarav ja 2011. aastat tervitav projekt