Euroopa kultuuripealinna "52 üllatust ja ideed" läheb "Katustele!"

Ekskursioonid toimuvad kõik ühel päeval, s.o neljapäeval, 12. augustil. Retk algab Kumust kell 12, seejärel on kavas Postimaja (kell 14), Viru hotelli (kell 15.30) ja Katla (kell 18 ja 18.30) katused. Katla katusele pääseb korraga 5 inimest, sest seal käivad praegu ehitustööd. Elava huvi korral toimuvad ekskursioonid ka reedel, 13. augustil, kuid sellest teavitatakse avalikkust jooksvalt.

„Katustele“ eestvedajad Helen Melesk ja Hello Upan vihjavad, et lisaks vaate tutvustusele ja ajaloolisele ülevaatele juhtub igal retkel ka miskit põnevat – mis täpselt, jäägu esialgu üllatuseks!

"Kahjuks ei ole Tallinnas palju selliseid ehitisi, mille katusele inimesi lastaks. Aga siiski õnnestub meil mõned hooned koridore ja lifte pidi läbida, tõusta katustele ning avastada enda jaoks ülalt alla uus killuke linnaruumist," rääkis Hello Upan.

"Teise nurga alt kiigates hakkavad mõtted uusi teid ja tänavaid pidi liikuma. Uusi kaadreid ajukäärude vahele saavad kindlasti kõik, kes meiega katuseekskurssidel liituvad. Loodame, et tulevikus on Tallinna katusepindadel rohkem elu ja tegevust," lisas ta.

Helen Melesk loodab, et see projekt rajab teed uue avaliku ruumi tekkeks pealinnas.

"Tore on näha, et Tallinnas on hakanud katustel rohkem toimuma, nt Katusekino ja kohvikud, aga linlasele võiks olla veel rohkem avatud ruumi. Mind üllatas projekti tehes, kui õrnad või korrast ära on meie katused. Uutel hoonetel on kasutatud nii õrnu materjale, et nt kontsakingadega seal käia ei saa – augud järel. Olen alati unistanud rohelistest ja lopsakatest katuseaedadest, mis annaksid Tallinnale uue mõõtme. Linnas on liiga palju keldribaare, aga liialt vähe erinevatel tasanditel avatud pindu. Töötame selle nimel ning külastame ühiselt Tallinna põnevamaid katuseid," kommenteeris Melesk.

Kaasa tasub võtta kaamerad ja binoklid – siis on ehe elamus garanteeritud. Kõigil soovijatel palutakse eelnevalt registreerida e-posti aadressil katustele@gmail.com.

Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 alguseni jääb 21 nädalat.