« Tagasi algusesse

"Kummitus Masinas" sõidab Istanbuli Euroopa ülikoolide teatrifestivalile

2.–16. maini toimub Istanbulis Euroopa ülikoolide teatrifestival. Kahe kultuuripealinna, Istanbul 2010 ja Tallinn 2011 koostööprojekti ISTLLbul raames astuvad sealsel festivalil teiste hulgas lavale ka tänavused EMTA lavakunstikooli lõpetajad.

Von Krahli Teatri näitleja/lavastaja Mart Kolditsa ja lavakate 24. lennu ühistöös valminud bakalaureuselavastust "Kummitus Masinas" võib Istanbulis näha 5. mai õhtul kell 20.

Tänavune teatrifestival Istanbulis on jätkuks 2008. aastal toimunud Istanbuli ülikoolide teatrifestivalile ja 2009. aastal toimunud Türgi ülikoolide teatrifestivalile, mis sel korral on saavutanud rahvusvahelised mõõtmed tänu Istanbuli 2010. aasta Euroopa kultuuripealinna staatusele.

Lavastus "Kummitus Masinas" lahkab hirmu olemust ja selle tekkimisega seotud küsimusi: mida me siis ikkagi kardame, millised on mehhanismid, mis panevad hirmu meie sees toimima, mis asi see hirm üldse on ja kust ta tuleb? Inspiratsiooniallikana on teoses kasutatud trupiliikmete unenägusid.

Lavastuse pealkiri "Kummitus Masinas" on tsitaat filosoofiaajaloost. Inglise filosoof Gilbert Ryle nimetas nõnda kartesiaanlikus dualismis sisalduvat isikukäsitust, mis jagab inimisiksuse kaheks eraldi substantsiks ehk kehaks ja vaimuks, st Ryle'i iroonia järgi masinaks ja kummituseks masinas.

Lavastust "Kummitus Masinas" mängiti eelmisel aastal Von Krahli Teatris, esietendus oli 25. aprillil 2009.


« Tagasi algusesse

Veel selles uudiskirjas...