Noore publiku programm

SA Tallinn 2011 algatatud kultuuripealinna noore publiku programmi eesmärk on anda Eesti koolilastele võimalus osaleda tasuta Euroopa kultuuripealinnaga seotud erinevatel kultuurisündmustel. Lisaks soovime programmiga

  • kasvatada uut aktiivset kultuuritarbijat ning -loojat, kellest enamik ilma noore publiku programmita kultuuripealinna ettevõtmistest osa ei saaks;
  • algatada uus kogu Eestit hõlmav õppeprogramm, mis on jätkusuutlik ka pärast 2011. aastat;
  • luua püsisuhted Eesti koolide ja noorteühenduste ning kultuuriürituste korraldajate ja toetajate vahel.

Noore publiku programm on mõeldud 1.-12. klassi õpilastele, keda kaasame koolide, huvikeskuste, sotsiaalstruktuuride ja ettevõtete kaudu. Lisaks kaasame programmi õpetajad ja lapsevanemad.

Programmi raames

  • korraldame õpitubasid ja temaatilisi noortepäevi;
  • valmistame ette materjale, et aidata kaasa külastusharjumuse tekkimisele ning arendada oskust toimuvat jälgida ja tõlgendada;
  • pakume vabapääsmeid üritustele.

Programmi ürituste lõplik päevakava ja meetodid lähtuvad sündmusest ning lepitakse kokku koos programmis osalevate koolide, sündmuse korraldaja ja SA Tallinn 2011 vahel.

Osalevate noorte hulk sõltub konkreetsest sündmusest, osalema peavad ka lastegrupi eest vastutavad täiskasvanud (õpetajad, lapsevanemad).

Ettevalmistus

Vahetult enne sündmust toimub samal päeval kuni 1-tunnine aktsioon, mille eesmärk on valmistada noori sündmuseks ette. Õpitoa sisu lepitakse kokku korraldaja ja õpetajaga, kuid reeglina

  • kohtutakse tegijatega;
  • räägitakse, mida sündmuse juures jälgida, märgata jne;
  • arutatakse, kuidas publikuna on kõige parem kaasa elada;
  • lepitakse kokku nn kodutöö (kas essee, küsimustiku täitmine vms)

Sündmus

Võimalusel teatab ürituse korraldaja kas vahetult enne sündmust või selleks sobival ajal teistelegi pealtvaatajatele, et üritusel viibivad Tallinn 2011 NPP osalejad. Sündmusena võib sobida ka nt etenduse läbimäng, kontserdi peaproov, filmi eellinastus vms.

Lõputöö

Igal grupil on seoses sündmusega kooli poolt kohustus täita küsimustik, kirjutada essee, joonistada pilt vms. Tööülesanne sõltub valdkonnast ja kokkuleppest õpetajatega.

Töö peaks olema selline, et tulemusi saab kajastada ka Tallinn 2011 ning sündmuse korraldaja veebilehel.

Tallinn 2011 teavitab programmis osalejaid regulaarselt uutest osalemisvõimalustest.

Koostööpartnerid

Programmi koostööpartnerid on kultuuri- ja spordiorganisatsioonid, festivalide ja teiste sündmuste korraldajad, kelle projektid kuuluvad Tallinn 2011 programmi. Sobivad ka sündmused, mis Tallinn 2011 programmi veel ei kuulu, ent mis võiksid noortele anda häid uusi kogemusi.

Temaatilist professionaalset nõu annab Tallinna haridusamet, kõrgkoolid ja valdkondade ühendused ning oma ala professionaalid (muusikud, näitlejad, kunstnikud, sportlased jne).

Programmi toetajad on eraettevõtted, ühiskondlikud organisatsioonid ja fondid, sündmuste korraldajad, sidustegevusi ja tooteid pakkuvad ettevõtted ja organisatsioonid.

 

Lisateavet programmi kohta küsi Tallinn 2011 turundusjuhilt Kati Remmelkoorilt või kommunikatsioonijuhilt Andri Maimetsalt.

Noore publiku programm

Anu Tali ja noore publiku programm

Kooliõpilaste tagasiside noore publiku programmi avaüritusele, Anu ja Kadri Tali ning Põhjamaade sümfooniaorkestriga
20.-24.11.2009 koostöös toimunud
projekt "Minu orkester":

 

"Mina käisin esimest korda päris Sümfooniaorkestrit kuulamas tänu Paide Muusikakooli õpetajale Jaana Rosmele. Kontserdi maja oli suur ja ilus. Istekohad olid rõdul ja sealt oli tore kuulata ja vaadata.
Kontsert meeldis mulle väga. Laval oli umbes sada viiulit, ma pole kunagi enne niipalju korraga näinud! Mulle meeldis ka klaverimänguga osa, see tegi selle loo hästi ilusaks.Üks trumm oli väga suur ja lisaks olid lahedad tramboliinid. Ja kõike seda suurt orkestrit dirigeeris Anu Tali, kes on väga kuulus. Anu Tali on ilus, pisike naine, aga juhatas suurt orkestrit. Seda oli lahe vaadata."

Maribel Tuiken, 9-aastane

 

"Ma sain elamuse ja sain teada, kui raske on töö enne esinemist ja kui palju peab harjutama."

Johanna Martsoo, 10-aastane

 

"Minule meeldis kõige rohkem, et see kontsert oli paraja pikkusega. Väga vahva oli see et  pisikesed flöödid tegid kõvemat heli kui nendest suuremad pillid ning hästi naljakas oli see, et Anu Tali oli klaverimängija Mihkel Pollist meeter lühem. Ma loodan, et millalgi veel on sellised võimalusi niimoodi kontsertidel käia."

Haldi Välimäe,10-aastane

 

"Kokkuvõttes jäi kontserdist ilus mulje. Algul oli kahju, et nii lühikest aega kestis, aga võib-olla oleks pikem musitseerimine publiku justnimelt ära väsitanud. Sellist kontserti läheks veelgi vaatama: kuulata oli meeldiv ja sellist võimalust, kus professionaalset muusikat ilma tasu küsimata pakutakse, tuleb harva ette."

Liina Leinberg, 17-aastane

 

"Hea, et saime orkestri sees olla. Me istusime viiuli juures ja vahel hakkas tool hüppama. Hendrikule meeldis fagott ja tsello. Frankile tsello ja tuuba. Kontserdil meeldis Mihkel Poll ja Marius Järvi. Kontsert oli lahe."

Hendrik Kraav, 10-aastane
Frank Gennert Osula, 11-aastane

 

"Mulle meeldisid kõik need kaks päeva, kui me Tallinnas olime ja muidugi ka kõik esinejad, sest nad kõik olid väga tublid. Ja muidugi ka dirigent, kes aitas neil õppida. Ja esimene päev kui käisime, siis oli õppus meil ja kõiki asju tuli teha nii kiiresti. Viidi orkestrist ära sööma, kui oli söögiaeg. Kui söömas oli ära käidud võis tempot natuke maha võtta. Nii et mulle meeldisid need kaks päeva väga."

Agnes Taada, 11-aastane