Tallinn 2011 - Euroopa Kultuuripealinn esitleb: NEXT TO NOTHING EKKM-is

Suur osa teoseid on valminud spetsiaalselt selle näituse tarbeks, teine osa on selleks näituseks kohandatud, väga paljusid teoseid eksponeeritakse Eestis esmakordselt.  Kui valgel kuubil on maagiline võime muuta kunstiks ükskõik mida, siis endistel tööstushoonetel on kalduvus kunsti endas hoopis ära kaotada, tasalülitada.

Näitus mingis mõttes katsetabki, kuidas selline väljenduselt hüperminimalistlik, kohati laushermeetiline kunst selle kõike muud kui teost pühitseva ruumilise olukorraga toime tuleb.

 

Kuna EKKM saab näitusetegevust harrastada üksnes suvekuudel, on võibolla imelik kutsuda seda väljapanekut EKKM-i suvenäituseks, aga seda ta kahtlemata on. Kergekaalulisus, mis sedasorti ettevõtmisi iseloomustama kipub, on antud juhul siiski pigem kontseptuaalset laadi ning tuleneb sellest, et osalevad kunstnikud väljenduvad lakooniliselt ning suhestuvad ruumiga kontekstuaalselt.

Nende personaalset kunstiajalugu silmas pidades on siin vältimatuks taagaks pigem Duchamp, Baldessari ja isegi Rothko kui Dali, Picasso või Warhol.


Näituse kuraator Anders Härm: „Kui pisut “kiwaloogilise” bravuuriga väljenduda, siis toovad näitusel osalevad kunstnikud meile teateid ühe ja nulli, “olemise ja ei miski” vahemaastikelt, kus sel moel aktualiseeruvad küsimused on oma iseloomult pigem eksistentsiaalset kui mingit muud laadi. Ent välistada ei saa ka poliitilisi, psühhoanalüütilisi ja fenomenoloogilisi tõlgendushorisonte, mis siit diskreetselt avaneda võivad.“


Kunstnikud: Ēriks Božis (LAT), Martin Creed (GBR), Dénes Farkas, Kiwa, Fred Kotkas, Neeme Külm, Kaido Ole, Taavi Piibemann, Johanna Reich (GER), Tõnis Saadoja, Tarmo Salin, Hanno Soans, Triin Tamm, Toomas Thetloff, Laura Toots

Kuraator: Anders Härm