Afroreggae ja Trumm-It

Trumm-ItBrasiilia – see on sambamuusika, karneval, aastaringne päiksepaiste ja kuldsed liivarannad, rõõmsalt naeratavad inimesed. Brasiilia tähendab ka miljoneid inimesi, kes elavad alla vaesuse piiri, see tähendab ka elu favelades ehk slumides, mille iga päeva osaks on narkootikumid, relvad, vägivald ja surm. Ometigi on just faveladest välja kasvanud noorteliikumine AfroReggae, mille liikmed tõestavad, et saab teisiti isegi siis, kui elu tundub ummikus...

AfroReggae* on 1992. aastal Rio de Janeiro faveladest alguse saanud sotisaalse suunitlusega kultuuriprojekt, mis keskendub tööle sotsiaalselt vähekindlustatud ja riskinoortega, luues neile võimalusi avastada oma andeid muusikas ja pillimeisterdamises ning seeläbi olla innustajaks ja eeskujuks paljudele eakaaslastele.

Seda peetakse maailmas üheks kõige õnnestunumaks sotsiaalprojektiks, mis kaasab tuhandeid noori. Ainuüksi Rio de Janeiro elanikkonnast umbes 6 miljonit inimest elab favelades. Ja favelasid on Rios üle viiesaja. AfroReggae on nagu elav legend ja tõestus, et muusika võib muuta maailma ja elusid. Sellest räägib ka AfroReggae'st vändatud dokumentaalfilm "Favela Rising", mis on kogunud filmifestivalidelt hulga auhindu.

AfroReggae alustas trummiorkestritega, mis tänaseks on esinenud üle maailma koos kõigile tuntud popmuusika suurkujudega, nagu näiteks Caetano Veloso, Gilberto Gil, Elza Soares või ka Rolling Stones. AfroReggae muusikud on kohtunud noortega Indias, Inglismaal, Saksamaal ja mujalgi, et olla noortele innustajaks ja julgustajaks.

AfroReggae on organiseeritud koostöövõrgustik, mis annab noortele võimalusi saada uusi oskusi ning õpitut kohe ka publikule näidata. Brasiilias pakub AfroReggae noortele mitukümmend erinevat tegevust. Tallinnas luuakse AfroReggae'st inspireerituna trummiorkestrid nimega Trumm-It*, kuhu kaasatakse riskinoori ja väheste võimalustega noori Tallinna erinevatest linnaosadest, tulevikus ka kogu Eestist.

Löökpillimäng on üks kiiremini edukogemust ja tunnustust saada võimaldav musitseerimise viis, milles on edukad ka inimesed, kes ei ole musikaalsed ja kellel on raskusi rütmitajuga. Trumm-It orkestrite töös noortega rakendatakse AfroReggae kogemusi. Instrumentidena kasutatakse originaalpille Brasiiliast ning kanistritest-tünnidest valmistatavaid pille.

Regulaarsed trummitrennid toimuvad Tallinna noortekeskustes ja erinevates paikades linnaruumis, kus noored on harjunud käima. Juhendajateks on sotsiaal- ja noorsootöötajad, professionaalsed löökpillimängijad ning AfroReggae treenerid Rio de Janeirost.

2010. aastal viibib Brasiilia kultuuriministeeriumi toel Eestis AfroReggae löökpilliõpetaja Weldson Archanjo Rio de Janeirost, kes seab noortele kavad, õpetab neile löökpillide meisterdamist ning valmistab noored koos sotsiaaltöötajatega ette avalikeks esinemisteks. Aktiivselt lööb kaasa Eesti trummareid ühendav Viljandi DrumLab.

Regulaarsele aastaringsele trummiõppele lisaks korraldatakse avalikke esinemisi, kus noored saavad näidata trennides õpitut. Enamus esinemisi toimub koostöös Tallinn 2011 partneritega, lisaks korraldatakse kontserte Tallinna linnaruumis, festivalidel, tseremooniatel ja mujalgi, kuhu noorte elurõõmus trummimäng lisab sära ja värvi.

Koostöös Eesti löökpillimängijatega sünnib Trumm-It orkestrite juurde tugev professionaalne tugi. Eesti löökpillimängijad aitavad sotsiaal- ja noorsootöötajatel tulevikus ette valmistada ja konsulteerida uusi orkestreid üle Eesti. Samuti õpetavad löökpillimängijaid orkestrites eraldi noori, kellest võiks kasvada välja uued Trumm-It gruppide juhendajad.

AfroReggae ja Trumm-It tähistavad koostööd kahe kultuuripealinna vahel – Rio de Janeiro on vaieldamatult Brasiilia kultuuri pealinn ja Tallinna kultuurielu tuksub 2011. aastal Euroopa kultuuripealinna südame rütmis. See on kahe erineva kultuuriruumi kaunis kohtumine, mis tõestab, et muusika ei tunne riigipiire ja et noored oskavad kõikjal lugu pidada elurõõmsast helgest muusikast.

* AfroReggae on Tallinn 2011 suurprojekt. Trumm-It on Eesti noorte trummiorkestrid.